Ověření totožnosti

Ověření zasláním dokladu    Ověření prostřednictvím mojeID

Dostali jste se na stránku pro ověření totožnosti uživatelů Účtu iDNES.cz. 

Vystupování pod reálnými jmény je jedna z podmínek používání našich služeb. Věříme, že uživatelé vyplňují údaje pravdivě, v případě pochybností ale požadujeme doložení totožnosti. Na této stránce se nacházíte, protože k takové pochybnosti došlo.

K ověření totožnosti pro Účet iDNES.cz je možné použít platný doklad totožnosti nebo účet mojeID s plnou verifikací. U mojeID nestačí ověřená adresa, je třeba plná validace.

Při posílání dokladu je třeba kvůli ochraně osobních údajů začernit nebo jinak zneviditelnit citlivé údaje: datum narození, rodné číslo a podpis. Pokud osobní údaje na dokladu ponecháte, dokument z našich serverů okamžitě smažeme a vyzveme vás k novému ověření.

U staršího občanského průkazu by měl poslaný obrázek vypadat takto:

Občanka 2000 rozostřená
        vzor
Občanka 2000 začerněná vzor

Vzor úpravy fotografií průkazů vydaných v roce 2000

Občanka
        2005 rozostřená vzor
Občanka 2005 začerněná vzor

Vzor úpravy fotografií průkazů vydaných v roce 2005

U novějších občanských průkazů takto:

Občanka
        2005 rozostřená vzor
Občanka 2010 začerněná vzor

Vzor úpravy fotografií průkazů vydaných v roce 2010

Jak odeslat doklad totožnosti

 1. Nahráním obrázku po klepnutí na tlačítko Přejít k ověření. Stránka je zabezpečená, obrázek se automaticky šifruje, tudíž je nulové riziko zneužití.
 2. Odpovědí na mail, který jsme vám zaslali (musí v něm zůstat vaše identifikační číslo). Mail přijde administrátorovi, který ho nahraje k vašemu profilu, kde se obrázek automaticky zašifruje.

V obou případech vám nakonec přijde mail s výsledkem ověření.

Ověření zasláním dokladu    Ověření prostřednictvím mojeID

Otázky a odpovědi

Budou poskytnuté údaje nějak skladovány? Ne, po kontrole jsou doklady automaticky mazány.

Nechcete příliš mnoho údajů, když potřebujete pouze ověřit jméno? Abychom si byli jisti, že doklad totožnosti není zfalšovaný, potřebujeme vidět co nejvíce údajů, které nepatří mezi citlivé. Fotografii potřebujeme

Je samotný naskenovaný občanský průkaz upravený podle vzoru dostatečný? V běžném případě ano. Přesto si vyhrazujeme právo odmítnout uživatele autorizovat bez uvedení důvodu.

Poznají ostatní uživatele, že je účet ověřený? Ve vašem profilu se u jména objeví ikona označující ověřeného uživatele. Do budoucna bude možné si tuto ikonu na přání zobrazit vedle jména přímo v diskuzi.

Máte právo vyžadovat kopii osobního dokladu? Společnost MaFra, a.s., má od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) udělený souhlas se zpracováním osobních údajů. Ověřit si to můžete ve Veřejném registru zpracování osobních údajů. Zásady nakládání s osobními údaji společnosti MaFra, a.s., jsou popsané v dokumentu na stránce https://www.idnes.cz/privacy.