Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
  • Úterý 19. března 2024 Josef

Často kladené otázky

Proč vyžadujete skutečná jména? iDNES.cz se dlouhodobě snaží o kultivaci diskuzí, proto požaduje po diskutujících jména. Na oplátku budeme registrovaným uživatelům postupně přidávat nové funkce. První možností je zjednodušené přihlašování pomocí Facebook. K rušení anonymních účtů a přechodu na skutečná jména přistupuje řada významných serverů a podle nás nastal čas, aby k tomuto kroku přistoupil také iDNES.cz.

Myslím si, že umlčíte svobodné názory, které chtějí anonymně upozornit na nepravosti. Čtenáři mají už dnes možnost poslat redakci tip na článek nebo na něco upozornit, mohou využít libovolnou e-mailovou adresu. Tato možnost zůstane i do budoucna.

Co znamená číslo za jménem? Číslo je automaticky generované našim systémem, nelze ho změnit ani ovlivnit. Slouží k odlišení diskutérů se stejným jménem (např. Jan Novák). Pro ještě lepší odlišení doporučujeme nahrát fotografii.

Ověřuje se pravost jména? Při pochybnosti o pravosti zadaného jména. Můžeme požádat o potvrzení totožnosti zasláním kopie občanského průkazu (nebo jiného relevatního dokladu, zejména u cizinců). Uživateli přijde mail s návodem a jeho účet dočasně pozastavíme.

Při ověření totožnosti musím poslat kopii dokladu se všemi osobními údaji? Naopak, citlivé údaje musíte před odesláním z dokladu odstranit. Návod jaké prvky odstranit najdete na stránce, která vám přijde e-mailem. Kvůli rozpoznání pravosti musí zůstat viditelné jméno, příjmení, fotografie a datum platnosti. Doklad musí mít dostatečné rozlišení, aby bylo vidět, že je pravý.

Nechci vám poskytnout občanský průkaz, ani v upravené podobě. Nabídnete jinou formu ověření? Pokud nechcete dát občanský průkaz z ruky, umožníme vám osobní návštěvu v sídle firmy, kde si jej zkontrolujeme. Doložit identitu můžete i prostřednictvím služby mojeID. Podrobnosti najdete zdePřípadně můžete využít i dalších způsobů ověření uvedených v pravidlech služby.

Mám obavu ze zneužití kopie občanského průkazu, který jsem vám poslal. Občanský průkaz se nahrává přes zabezpečené spojení. Poté ho někdo z administrátorů schválí. Obrázky jsou uložené šifrovaně a zobrazit si je může pouze omezená skupina osob. Po zpracování žádosti (a její schválení nebo neschválení) je doklad na serveru ponechán týden a poté automaticky smazán.

Nechystáte se zavést facebookové komentáře? Ne, nepovažujeme to za dobrý nápad. Našim cílem je mít nad komentáři kontrolu, což v případě Facebooku neplatí. Vzhledem k rozsahu diskuzí na serverech iDNES.cz je jediným rozumným řešením vlastní komentářový systém. Pro příznivce Facebooku jsme připravili alespoň snadnější přihlašování.

Proč musím při registraci Facebookem ještě vyplňovat vaši registraci? V našem registračním formuláři musí každý vyjádřit souhlas s obchodními podmínkami. Řada lidí navíc na Facebooku používá přezdívky nebo jména vizuálně upravená, což na Účtu iDNES.cz není možné. V takovém případě požadujeme úpravu údajů načtených z Facebooku a zmíněné odsouhlasení podmínek. Připojení Facebooku k Účtu iDNES.cz není autorizace.

Ukládáte si někam údaje o uživatelích, které zjistíte na Facebooku? Ne. Kvůli přihlašování si ukládáme číslo facebookového účtu, při registraci také jméno a příjmení. Dříve jsme si stahovali také další údaje, ovšem od prosince 2013 nám stačí pouze jméno a příjmení.

Bude mé jméno v diskusích "vygooglovatelné"? Ne. Nastavili jsme systém tak, aby jméno v diskuzích nebylo indexovatelné a vyhledatelné. Zkuste si jakékoli jméno v diskusi zkopírovat a kamkoli vložit a uvidíte sami. Vyhledávače jméno nepřečtou, protože je neviditelně proloženo dalšími znaky. 

Pokud si upravím starou registraci, změní se přezdívka na reálné jméno i zpětně u starších příspěvků? Ne. Po přeregistraci se pod jménem a příjmením objeví teprve nově vložené příspěvky. U těch starších dál zůstane původní nick. Jméno s přezdívkou nepůjdou žádným způsobem propojit.

Chci se přihlásit do svého zrušeného účtu na iDNES.cz a nedaří se mi to. Jaký je důvod? Možností je víc. 

  • Jedná se o účet, který byl funkční před 7.lednem 2013. Po tomto datu jsme všechny nepřeregistrované účty zrušili. Pokud chcete účet obnovit, napište na diskuse@idnes.cz, my účet odblokujeme a vy si ho můžete přeregistrovat. Toto neplatí v případě, pokud byl účet zrušen kvůli porušení pravidel pro diskutování.
  • Snažíte se přihlásit jménem nebo dokonce diskusní přezdívkou – nickem. To už nejde. Přihlásit se nyní můžete pouze emailovou adresou, na kterou je vedena registrace, a příslušným heslem.
  • Zapomněli jste heslo – pak si o něj jednoduše napište. Systém vám tuto možnost nabídne při neúspěšném pokusu o přihlášení.

Přišel jsem o íčka, co mám dělat?

  • Většinou je to tak, že jste o íčka nepřišel(a), pouze jste si místo přeregistrování původního účtu, na němž jste měl(a) íčka, zaregistroval(a) účet nový, na němž íčka nejsou žádná. Jediná možnost, jak íčka získat zpět, je nový účet zrušit a obnovit původní. V takovém případě napište na diskuse@idnes.cz.
  • Možná jste ale za íčka nakoupil(a) dárky v klubu iDNES+ – pak musíte trpělivě sbírat dál.
  • Možná jste se o ně připravil(a) diskutováním v rozporu s pravidly – pak nezbývá rovněž nic jiného, než sbírat znovu. Jak sbírat, se dočtete tady.

Mám zrušený účet a nová registrace na stejný e-mail se mi nedaří. Ano, nedaří, a ani dařit nemůže. Každý čtenář může mít na iDNES.cz jen jediný účet. Když se o něj připraví například porušováním pravidel pro diskutování, už si druhý účet nezřídí. Pokud si zrušíte účet sami, a chcete ho obnovit, napište na diskuse@idnes.cz. O obnovu zabanovaného účtu můžete požádat po půl roce od zablokování na téže adrese.

Nedaří se vám připojit blog ke svému diskusnímu profilu Pokud jste přihlášeni, klikněte na údaj s počtem vašich íček v pravém horním rohu obrazovky. Otevře se vám váš účet v iDNES+. Zde pak snadno blog připojíte. 

Chci si připojit ke svému účtu Facebook, ale nedaří se mi to. Důvodem může být, že jste si Facebook zkoušeli připojit dříve, ale neodsouhlasili jste podmínky. Potom je třeba jít do nastavení Facebooku a vymazat aplikaci iDNES.cz. Poté vám již propojení půjde.

Proč mažete? Proč nemažete? Čtenáři si stěžují, že mažeme nevyváženě a že jdeme na ruku tomu či onomu (obvykle) politikovi. Nejdeme na ruku ani po krku žádnému politikovi. Jen zkrátka nemáme k dispozici armádu administrátorů, proto neuhlídáme všechno. A někdy příspěvek vyhodnotíme jinak, než stěžující si čtenář. Čtenáři mají nezřídka i poměrně nesplnitelné, protože zcela protichůdné požadavky. To, co jedni považují za cenzuru, jiní mají za žádoucí. Smažeme, jsme cenzoři. Nesmažeme, chováme se ostudně. Každopádně, každou slušně napsanou stížností či podnětem se zabýváme. Více o tom, co a proč (ne)mažeme, najdete zde